
Karykatura na zamówienie
W tym rozdziale warto powiedzieć o pewnych technicznych różnicach w narysowaniu portretu a narysowaniu karykatury. I jeżeli z portretem (szczególnie robionym ze zdjęcia) wszystko niby jest jasne - po prostu odzwierciedla on pewną twarz z większym lub mniejszym stopniem artystycznej wrażliwości, to z karykaturą sprawa jest bardziej skomplikowana.
Przede wszystkim w karykaturze artysta wyraża swój stosunek do modela i sytuacji, i każdy artysta oczywiście robi to w swoim własnym stylu, dlatego robienie uwag w stylu "oj, mój mąż nie ma tak szerokiego uśmiechu!" lub "przecież ona ma mniejsze zęby!" jest po prostu skutkiem braku wiedzy i kultury osobistej.
Jak chcą Państwo mieć bardzo duży stopień podobieństwa osoby rysowanej, to się albo zamawia portret, albo karykaturę portretową, co trzeba wyraźnie zaznaczyć przy składaniu zamówienia, ale nie wtedy, gdy rysunek jest już gotowy. I żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto sobie jeszcze raz przypomnieć czy m jest karykatura.
Karykatura (od wł. caricare - obciążać, przeciążać, ładować), jest specyficznym odzwierciedleniem osoby lub zjawiska najczęściej polegającym na przesadnym wyolbrzymieniu najbardziej charakterystycznych cech i najczęściej mające na celu ośmieszanie ostatniego.
Istnieją jednak różne rodzaje karykatury - jawnie satyryczne, polityczne, towarzysko-przyjacielskie i wiele innych. Jedne są stworzone dlatego by ośmieszyć niemiłą osobę, inne odwrotnie są po to by podnosić nastrój sobie i bliskim. Te drugie najczęściej stają się przedmiotem zamówień.


Portretowa karykatura trzech osób. Ołówek, czerwona kredka, papier 30x40 cm
Karykatury wykonywane są w następnych technikach :
- ołówek,
- węgiel,
- sepia,
- sangwina,
- pastel suchy,
- akwarela.
- farbą olejną (na żądanie).
Zostały one w szczegółach opisane w rozdziale Portret


Jeszcze kilka słów na temat karykatury portretowej (tylko karykatury całych postaci), kiedy twarz osoby zostaje zmieniona karykaturalnie w stopniu minimalnym i tylko całość koncepcji czyni rysunek karykaturą. Natomiast rysunki samych twarzy zawsze bardziej ekspresyjne, gdyż karykatura tu powstaje w oparciu tylko na charakterystyczne cechy mimiczne danej osoby.

