


Viktor Pinczuk
nie ZSRR w Mińsku - obecnie białoruskiej stolicy.
Dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził w Mińsku szybko rozwijając w sobie różne talenty w wielu dziedzinach nauki i sztuki. Na równi z plastykiem ukończył także szkołę muzyczną - kilkakrotnie biorąc udział w republikańskich konkursach młodych wykonawców został odznaczony dwa razy dyplomem III stopnia i raz dyplomem II stopnia za wirtuozerie, a w wieku 12 lat zagrał w duecie ze swoim nauczycielem na głównej scenie muzycznej kraju - w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku. Jednocześnie uzyskał drugą kategorię szachową wśród juniorów, później zielony pas (6 qu) w karate-do. Będąc w liceum dwa razy zajął drugie miejsce na Republikańskiej Olimpiadzie w dziedzinie chemii, a w roku 2004 podjął studia na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym.
Za liberalne poglądy i aktywną działalność polityczną został aresztowany podczas wyborów prezydenckich na Białorusi 19 marca 2006 roku. Po wyjściu z
urodził się 15 grudnia 1986 roku na tere-
aresztu w drugiej połowie kwietnia 2006 roku powrócił na uczelnie, gdzie nie bez kłopotów podołał ukończyć drugi rok studiów, i już w lipcu tego samego roku nie czekając na kolejne problemy ze strony władz emigrował do Polski, gdzie kontynuował studia na Akademii Medycznej w Lublinie i którą ukończył już jako Uniwersytet Medyczny w roku 2011 z tytułem zawodowym lekarz medycyny.
Rysunkiem i malarstwem zainteresował się już we wczesnym dzieciństwie od swojego dziadka - architekta z zawodu. Od niego nauczył się podstaw perspektywy i aksonometrii, światła i cienia. A częste wyjazdy z dziadkiem na ryby w każdą pogodę i o każdej porze roku z pewnością sprzyjały rozwojowi sztuki obserwacji i poczucia koloru.

Pierwsze miniaturki olejem na płótnie datowane rokiem 1997. W tym samym czasie pojawiają się i pierwsze portrety. Nosiły one raczej charakter próbnych prac, eksperymentu z formą i kolorem. Kilka następnych lat były związane ze ścisłym studiowaniem technik i technologii malarstwa holenderskich i flamandckich mistrzów, takich
jak Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens, oraz tak zwanych "małych holendrów". W 2001 roku powstają jedna po drugiej kopie obrazów Pietera Claesza "Fajki i palenisko"(1636 rok), "Śniadanie z szynką" (1647 rok). W 2002 roku kopiuje "Deser"(około 1655 rok??) Cornelisa de Heem'a, "Papugę na muszli" (koniec 1620-ch) Baltasara van der Asta, a w 2003 roku maluje własną martwą naturę z książką piórkiem i winem w holenderskiej manierze.


Równolegle z martwą naturą aktywnie rozwija tematykę portretową. Dużo rysuje na zamówienie ołówkiem, węglem i
pastelami. Pod czas wakacji w ciepłą porę roku wychodzi rysować portrety w centralnym parku dziecięcym, gdzie opanowuje nowe techniki od kolegów po fachu, takie szybkie i jednocześnie bardzo efektowne jak na przykład "suchy pędzel". Rysując w parku artysta zaczął zwracać się powoli też do tematyki karykatury.

W malarstwie olejnym w tym czasie zaczynają pokazywać się impresjonistyczne tendencje. Powstaje kilka miniaturek z kwiatami wśród których znalazła się luźna
kopia Claude'a Monet'a "Słoneczniki"(1880 rok). W poźniejszych pracach można spotkać wielką różnorodność w wykorzystywanych przez artystę stylach od klasycyzmu poprzez imresjonizm i puantylizm do awangardyzmu i abstrak-
cjonizmu. Z biegiem czasu malarz powoli został mistrzem kopii dzięki obszernej wiedze o materiałach i technologii malarstwa różnych epok a także ciągłej wieloletniej praktyce i doskonaleniu umiejętności.
W chwili obecnej artysta pracuje w wielu technikach malarskich i graficznych: olej na płótnie, olej na papierze "sychy pędzel", akwarela, akryl, grafit, węgiel, sepia, sangwina, pastele, techniki mieszane. Głównymi tematami jego prac stają się portrety, karykatury i martwa natura. Nieco rzadziej powstają miejskie pejzaże i krajobrazy. Także głównymi bohaterami prac dość często stają się zwierzęta - same, czy czasem razem z właścicielami.
W większości artysta pracuje na zamówienie i tylko nieliczne obrazy znalazły się w galeriach w Lublinie, Warszawie, Zamościu i Kazimierzu Dolnym. Także prace artysty można spotkać w prywatnych kolekcjach w Polsce i innych krajach, między innymi w Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji i USA.